RECARO Pro Racer SPA HANS XL - Black Perlon Velour
RECARO Pro Racer SPA HANS XL - Black Perlon Velour
The Pro Racer SPA XL represents the absolute top of the range in this series. Its carbon-aramid composite (CFRP/AFRP) bodywork combines rigidity, lightness and strength, weighing only around 7.5 kg.
FIA 8855-1999 approved and designed to be compatible with the HANS system, this seat is tailor-made for the most demanding competitions.
The XL version offers comfort and support tailored to larger drivers, while its flexible FIA-approved adapter allows for quick installation and adjustment to suit any body type.
| Détails RECARO PRO RACER SPA XL FIA | |
|---|---|
| Homologation FIA | 8855-1999 |
| Compatible HANS | OUI |
| Hauteur totale | 86cm |
| Matières | Carbonne-Aramide |
| Largeur épaules | 58cm |
| Poids (environ) | 9kg |
| Largeur lombaires | 32cm |
| Couleur | Noir |
| Largeur assise extérieure | 46cm |
| Harnais | 4.5.6 points |
| Longueur totale | 82cm |
| Fixations | Latérales (type W) |
| Angle d'inclinaison | NC |
Data sheet
- Fastening type :
- Lateral
- Approval :
- FIA 8855-1999
- Adjustable tilt :
- No
- Seat frame :
- Carbon-fibre bodyshell
- Upholstery :
- Fabric
16 other products in the same category:
-
-
-
- RECARO
RECARO Sportster CS seat with side universal airbag - black Artista / black Nardo right side
PriceCHF 1,982.00 TTC -
- RECARO
RECARO Sportster CS seat with Climat pack - gray Dinamica / black leatherette right side
PriceCHF 1,987.00 TTC -
- RECARO
RECARO Sportster CS seat with side universal airbag - black Dinamica / black leatherette right side
PriceCHF 2,151.00 TTC -
-
- RECARO
RECARO Sportster CS seat with side universal airbag - black Artista / black Nardo
PriceCHF 1,982.00 TTC -
- RECARO
RECARO Sportster CS seat - black Dinamica / black leatherette right side
PriceCHF 1,699.00 TTC - RECARO
RECARO Sportster CS seat with Climat pack - black Dinamica / black leatherette
PriceCHF 1,987.00 TTC -
- RECARO
RECARO Sportster CS seat with Climat pack - red Dinamica / black leatherette right side
PriceCHF 1,987.00 TTC