SPARCO
Sparco Matrix seat
check_circle In stock
local_shipping Shipped from our warehouse
access_time Shipped between 2026-04-02 and 2026-04-07.
Store availability ( Promasens )
Unavailable
Products intended for vehicle modification for competition purposes may render their use prohibited on public roads, insofar as they significantly alter the vehicle's characteristics as specified in the type-approval certificate issued by the relevant authorities (noise level, pollutant emissions, maximum speed, tire dimensions, etc.).
Developed to the new FIA 8855-2021 standards, the Sparco Matrix seat has been designed for maximum ergonomics and unparalleled driver comfort and protection.
A special reinforcement sheet with a honeycomb matrix has been added to the back of the seat to reinforce it and increase the driver's protection.
This seat has a shell made of fiberglass to combine lightness and resistance.
Side mount 004926 sold separately
Please note: this seat is only approved for use with dedicated side mountings.
| Approval | Dimensions (external) |
| 8855-2021 | |
| Compatible HANS | - Total height |
| YES | 91cm |
| Material | - Shoulder width |
| Fiberglass | 60.1cm |
| Weight (around) | - Lumbar width |
| 14kg (seat) / 12kg (shell) | NC |
| Color | - Outer base width |
| Black | 40.4cm |
| Harness | - Total length |
| 5 slots | 74cm |
| Fitting | - Angle of inclination |
| Lateral (Type W) | NC |
Data sheet
- Fastening type :
- Lateral
- Approval :
- FIA 8855-2021
- Adjustable tilt :
- No
- Seat frame :
- Coque fibre de verre
- Upholstery :
- Fabric
- Weight in kg :
- 14
You might also like
16 other products in the same category:
-
-
-
-
-
-
In stock
-
-
-
-
-
-
-
In stock
-
-
-