SPARCO
Sparco Ultra seat
schedule Pre-order
local_shipping Shipped from our warehouse
access_time Within 12 days on average.
Store availability ( Promasens )
Unavailable
Products intended for vehicle modification for competition purposes may render their use prohibited on public roads, insofar as they significantly alter the vehicle's characteristics as specified in the type-approval certificate issued by the relevant authorities (noise level, pollutant emissions, maximum speed, tire dimensions, etc.).
With its ultra streamlined design to make it extremely light, the shape of this Sparco Ultra seat has been designed to fit into narrow cockpits.
Ultra light, this seat is reinforced with a double fiberglass shell. The bucket seat's padding has a removable dual density foam cushion for optimal comfort.
This seat also has an ergonomic design so it can be used without padding.
This seat is a size S.
M12 side mount with 290mm spacing
| Approval | Dimensions (external) |
| 8855-1999 | |
| Compatible HANS | - Total height |
| YES | 85cm |
| Material | - Shoulder width |
| Fiberglass | 45.1cm |
| Weight (around) | - Lumbar width |
| 5.2kg (seat) | NC |
| Color | - Outer base width |
| Black | 37.4cm |
| Harness | - Total length |
| 5 slots | NC |
| Fitting | - Angle of inclination |
| Lateral (Type W) | NC |
Data sheet
- Fastening type :
- Lateral
- Approval :
- FIA 8855-1999
- Adjustable tilt :
- No
- Seat frame :
- Coque fibre de verre
- Upholstery :
- Bare shell
- Weight in kg :
- 5,2
16 other products in the same category:
-
-
-
-
-
-
In stock
-
-
-
-
-
-
-
In stock
- -30%
-
-
-